PK Debatt 28/4: Influencer eller journalist - var går gränsen?

Allt fler journalister får allt större egna konton på sociala medier. Men när branschen består av tyckare och influencers - vad händer då med den oberoende journalistiken? Är det nya medielandskapet enda vägen framåt om man ska nå unga? Vad får man använda en egen plattform till om man samtidigt är journalist? Och hur tydliga är gränserna egentligen?
Måndag 28/4 bjuder Publicistklubben in till debatt - men inte bara det. Det är också årsmöte (här hittar du kallelsen) och nuvarande ordförande Robert Aschbergs sista gång som debattledare. Vi inleder kvällen med en intervju, där avgående ordförande möter Camilla Kvartoft, valberedningens förslag till ny ordförande.
Årsmötet börjar klockan 17, debattkvällen drar igång som vanligt klockan 18!
I panelen:
Lina Dawood, sociala medier-specialist, Aftonbladet
Filippa Fernqvist, specialreporter, TV4 Nyheterna
Sanna Gustavsson, sociala medier-chef, Expressen
Yasmine Winberg, chefredaktör Resumé och Dagens media
PK-debatt leds av Publicistklubbens ordförande Robert Aschberg.
Plats: : Social Kitchen på Kungsbron 13 (Klicka här för länk i Google Maps)
Tid: 28 april, klockan 17:00 (årsmöte), debatten börjar 18:00
Mat och dryck: Köket och baren är öppet!
Inträde är gratis för alla medlemmar i Publicistklubben. För övriga tar vi ett inträde på 100 kronor. Inte medlem men vill bli det? Här kan du ansöka om medlemskap i PK Stockholm.
Bli medlem i Publicistklubben
Publicistklubben har nyligen fördelat drygt två miljoner kronor i stipendier. Vill du i framtiden vara med och dela på dessa behöver du vara medlem.